⚖️وکیل خانواده تهران-۰۹۰۳۸۶۴۰۷۷۵-⚖️گروه وکلای ایران آرتا

3 تیر 1402

بروزرسانی: ۹ اسفند ۱۴۰۲

13 دقیقه
۲ دیدگاه
206 نفر

وکیل خانواده شخصی است که در دعاوی خانوادگی نظیر طلاق، مهریه، نفقه و حضانت، با تمام پیچیدگی‌ها و ابعاد حقوقی و اجتماعی بسیاری که دارند دقیقا ویژگی های ذیل عنوان بعدی را دارا باشد.در این‌گونه دعاوی نیاز به کمک فردی کارشناس و متخصص کاملاً حس می‌شود. خانواده کوچکترین نهاد اجتماعی و جمعی محسوب می گردد ارزش و اهمیت این نهاد آنقدر چشمگیر است که بی توجهی به آن تبعات ناگواری را بهمراه خواهد داشت.عده ای معتقد هستند که جلسات مشاوره ای را که زوجین در مراجعه به دادگاه برای طلاق توافقی طی مینمایند می بایست قبل از شروع زندگی مشترک برگزار مینمودند.

این نهاد کوچک نیز به مانند دیگر نهادهای اجتماعی حقوقی را داراست که در فقه اسلامی و قانون برای آن درنظر گرفته شده است دیگر تخصصهای حقوقی مانند املاک ، وقوع جرایم و مجازات و غیره دارای قوانین مدونی است که مانند حقوق خانواده از قوانین و اصول خود پیروی خواهد نمود.دستیابی و اشرافیت کامل به تمام نکات حقوقی از جمله قوانین خانواده برای عموم جامعه امکان پذیر نخواهد بود. از این رو است که نیاز به وکیل متخصص و مجرب کاملاً احساس میگردد.

وکیل خانواده با داشتن دانش و تجربه لازم در این حوزه، به موکلین خود کمک می‌کند تا حقوق خود را دریافت کنند و در جریان قوانین و مقررات مربوطه قرار بگیرند.در این مقاله از ایران آرتا، نقش وکیل خانواده در دعاوی خانوادگی را بررسی می‌کنیم و مهمترین وظایف آنان را توضیح خواهیم داد.

وکیل خانواده تهران

ویژگی‌های وکیل خانواده

۱. تخصص و تجربه:

وکیل خانواده به عنوان یک متخصص و کارشناسی حرفه‌ای در حوزه دعاوی خانوادگی فعالیت می‌کند.این وکلا با داشتن دانش کافی در زمینه قوانین و مقررات مربوطه، تجربه کافی و آگاهی از تحولات قضایی، به موکلان خود کمک می‌کنند. وکیل خانواده با بررسی جزئیات و مستندات مربوطه، تحلیل حقوقی امور را انجام می‌دهد و به موکلین خود توضیح می‌دهد که در مواجهه با ادعاها یا خواسته‌های طرف مقابل، چه اقداماتی باید انجام دهند.

۲. حفظ عدالت:

یکی از وظایف اصلی وکیل خانواده، حفظ عدالت است. وی با داشتن تسلط و فهم کامل قوانین، به موکل خود راهنمایی‌های لازم را منتقل می‌کند تا حقوق و منافع خود را در دعاوی خانوادگی به دست آورند. وکیل خانواده بر اساس قوانین مربوطه و با تکیه بر استنادهای قانونی، تلاش می‌کند تا نماینده موکل خود در دادگاه باشد و تمام تلاش خود از حقوق موکل دفاع کند.

۳. صداقت و رعایت اخلاق حرفه‌ای:

وکیل خانواده ملزم است در کار خود، اصول اخلاق حرفه‌ای را رعایت کند. صداقت و امانت‌داری، دو اصل مهم در رابطه وکیل با موکلین است. وکیل خانواده باید با دقت و درستی، اطلاعات مربوط به پرونده را مورد بررسی قرار داده و راجع به این اطلاعات، به صورت صادقانه و شفاف با موکل خود سخن بگوید. این اصل صداقت و رعایت اخلاق حرفه‌ای، در سازمان‌دهی و پیشبرد پرونده‌ها اهمیت زیادی داشته و به موکلان، اعتماد و آرامش روحی می‌بخشد.

۴. مشاوره حقوقی:

وکیل خانواده علاوه بر نمایندگی در دادگاه، به عنوان مشاور حقوقی نیز در قبال موکلان خود فعالیت می‌کند.وکلا با توجه به شرایط حقوقی و قوانین مربوطه، موکلین خود را راهنمایی کرده و نکات قابل توجه را برای آنان تشریح می‌کنند. وکیل خانواده با بررسی موارد قضایی مشابه، پیشنهادها و راهکارهایی را ارائه می‌دهد که به موکلان در تصمیم‌گیری صحیح کمک می‌کنند.

وظایف وکیل خانواده

وکیل خانواده تهران

 1. تلاش برای تحقق عدالت و رعایت اصول اخلاقی: وکیل خانواده مسئول است که با تلاش و تحقیقات لازم، به دنبال تحقق عدالت در پرونده موکل خود باشد و اصول اخلاقی را رعایت کند.
 2. دفاع از حقوق موکل: وکیل خانواده باید به عنوان نماینده موکل در دادگاه حضور یابد و از حقوق و منافع موکل خود با دلسوزی دفاع کند.
 3. پیگیری پرونده و ارائه گزارش‌ها: وکیل خانواده مسئول است که پرونده موکل خود را تا هنگام اتخاذ رای دادگاه پیگیری کرده و به موکل درباره وضعیت پرونده، گزارش‌های لازم را ارائه کند.
 4. حفظ اسرار موکل: همچنین وکیل باید به حفظ اسرار موکل خود اهمیت زیادی بدهد و اطلاعات مربوطه را تا حد امکان محرمانه نگه دارد.
 5. قابل اعتماد بودن و داشتن رفتار صحیح: کارشناس امور حقوقی خانواده باید قابل اعتماد باشد و در قبال موکل خود و سایر افراد درگیر در پرونده، رفتار محترمانه‌ای از خود نشان دهد.
 6. ارائه مشاوره حقوقی تخصصی: وکیل خانواده باید با توجه به شرایط موکل، مشاوره حقوقی مناسب و تخصصی را ارائه کرده و او را در تصمیم‌گیری‌های حقوقی هدایت کند.
 7. تلاش برای صلح و مدارا: همچنین وکیل باید در راستای حل و فصل اختلافات خانوادگی تلاش کند تا صلح و مدارا را بین طرفین پرونده ترویج داده و از تشدید اختلافات جلوگیری کند.
 8. انجام امور قضایی و نامه‌نگاری: وکیل خانواده برای پیش بردن پرونده موکل خود می‌تواند اقدام به امور قضایی، طرح لایحه، قرارداد و نامه‌نگاری مربوطه نماید.
 9. مستندسازی جلسات دادگاه: در نهایت، وکیل باید جلسات دادگاه را مستندسازی کرده و گزارش‌ها و مدارک موجود را جهت دفاع از حقوق موکل ارائه کند.

وظایف وکیل خانواده در موارد حقوقی مختلف

در عقد نکاح

یکی از وظایف اصلی وکیل خانواده در امور خانواده و دعاوی خانوادگی، به ویژه در عقد نکاح، اطلاع رسانی به زن در مورد حقوق و تکالیف اوست. برای مثال موکل باید بداند که در صورت نیاز برای دریافت کامل مهریه، استفاده از حق حبس را دارد. به علاوه، وکیل باید به زن و شوهر کمک کند تا از حقوق و اختیارات قانونی خود در این زمینه آگاه شوند. این تلاش وکیل خانواده باعث می‌شود روابط زن و شوهر به جهتی سالم و بدون مشکل پیش برود.

در شروط ضمن عقد

یکی دیگر از وظایف مهم وکیل خانواده، آگاه ساختن سرپرست زن (پدر و جد پدری زن) در زمان عقد نکاح از شروط ضمن عقد است.این شروط شامل مسائلی مانند حق مسکن، حق طلاق، حق حضانت فرزند و حق تنصیف اموال مردو غیره می‌شوند. وکیل خانواده باید زن و شوهر را راجع به این شروط ضمن عقد آگاه کند و آنها را به صورت رسمی در دفاتر رسمی ازدواج  ثبت کند.

در طلاق

متاسفانه بیشتر افرادی که به وکیل خانواده رجوع می‌کنند، درگیر پرونده طلاق هستند. در این شرایط وکیل باید به طرفین اطلاعات کاملی راجع به حقوق و اختیاراتشان در بحث طلاق ارائه دهد.اینکه چند نوع طلاق وجود دارد و چگونه میتوان اقدام به دعوای طلاق نمود ؟و آیا زن هم میتواند هر زمان که اراده نمود از همسر خود جدا شود و یا این تنها حق مرد است ؟ و اینکه زن در چه مواردی میتواند از همسر خود جدا شود ؟ اگر طلاق از جانب مرد باشد چه تبعاتی برای مرد خواهد داشت؟ اینها تمامی سوالاتی است که پاسخش توسط یک وکیل خانواده داده خواهد شد.

طلاق در فقه و قانون

در فقه شیعی و اسلامی طلاق به چند بخش تقسیم میگردد :

 • طلاق رجعی
 • طلاق بائن

هرکدام از این انواع طلاق تعریف خاصی دارد طلاق رجعی طلاقی است که امکان رجوع مرد به زن وجود دارد و در مدت عده مرد میتواند با اشاره یا لفظ یا عملی که نشان از رجوع به نکاح باشد ، به زندگی زناشویی ادامه دهد. طلاق بائن طلاقی است که امکان رجوع و برگشت به نکاح برای زوج وجود ندارد مگر در شرایط خاص که مقاله مختص طلاق بیان خواهیم نمود.

از طرفی در مقوله طلاق با مسائل دیگری مانند حق طلاق مواجه میشویم حق طلاق یا در واقع همان وکالت در طلاق شرایطی است که از جانب مرد برای زن در نظر گرفته میشود .در این خصوص نیز در مقاله جدا توضیح دادیم. مسائل مختلفی مانند حضانت ، نفقه، مهریه، اجرت المثل ایام زوجیت ، شرط تنصیف اموال مرد ، تمکین و بسیاری موارد دیگر در این زمینه مطرح می‌شوند. یک وکیل خانواده مجرب می‌تواند با آگاهی کامل از قوانین و مقررات در این زمینه، بهترین نتیجه را برای موکل خود رقم بزند.

وکیل خانواده برای نفقه

همانطور که در مقاله نفقه چیست بیان شد نفقه به مهیا نمودن  تمامی احتیاجات یک زن توسط مرد در زندگی زناشویی مطابق با شرایط زن نفقه گفته میشود. قوانین خاصی در خصوص نفقه در قانون مدنی و قانون حمایت خانواده در این خصوص بیان گردیده که یک وکیل خانواده مجرب و متخصص قطعا میبایست با اطلاع کامل از قوانین موجود و تجارب بالا در رویه و روند قضایی موجود ، نسبت به دفاع از حقوق موکل خود اقدام نماید.

نفقه از جمله حقوقی است که در صورت تبعیت زن از مرد و زندگی زیر یک سقف با او ، به وی تعلق خواهد گرفت در واقع میتوان گفت که دعوای متقابل نفقه دعوای الزام به تمکین است چون هر کدام از این دو خواسته میتواند حقوق طرف مقابل را به بی حقی تبدیل نماید.

وکیل خانواده برای اجرت المثل ایام زوجیت

در متون فقهی اسلام وظایف زن در زندگی زناشویی صرفاً تمکین از مرد میباشد. موضوعاتی از قبیل کارهای منزل و حتی شیر دادن به طفل از وظایف زن نبوده و نیست . بنابراین زوجه برای انجام کارهایی که خارج از وظایف اوست میتواند از مرد مطالبه اجرت نماید. اصولا اجرت المثل بر خلاف اجرت المسمی در جایی است که برای انجام کار توسط فرد قرارداد یا توافق قبلی نباشد. در این حالت این اجرت توسط کارشناس یا خبره دادگستری تعیین و به دادگاه اعلام میگردد. این حق نیز یکی حقوق قابل تصور زنان در زندگی مشترک است که توسط یک وکیل متخصص قابل دفاع است.

در بحث اجرت المثل ایام زوجیت دو دیدگاه بین قضات و حقوقدانان موجود است اولین دیدگاه بی حقی زن در خصوص اجرت المثل بعلت تبرعی بودن اقدامات زوجه در منزل است لذا این دسته از حقوقدانان ادعا دارند که اقدامات زوجه در منزل مشترک بصورت رایگان صورت میگیرد و از این بابت نباید حقوقی برای آنان متصور بود و اما دیدگاه دسته دوم آن است که طبق قانون مدنی هر عملی که از سوی کسی برای دیگری صورت میگیرد اگر چنانچه بر مبنای عرف برای آن عمل اجرتی باشد شخص کننده کار میتواند از طرف مقابل درخواست یا مطالبه اجرت نماید. لذا این اختلاف دیدگاه بستری را برای دفاع در دادگاه فراهم آورده است.

وکیل خانواده برای مهریه

مهریه نیز از دیگر حقوق مالی خانم هاست که در شرع و قانون به رسمیت شناخته شده . مالی که در حین عقد نکاح در ازدواج موقت به صورت قطعی و در ازدواج دائم نه بصورت قطعی اما اصولا و عرفاً تعیین میگردد. یکی از تخصص های وکیل خانواده و یکی از مهم ترین دعاوی خانواده مطالبه مهریه است که شرح کامل آن در مقاله ((گرفتن مهریه با وکیل دادگستری)) بیان گردیده که شما عزیزان را دعوت به مطالعه آن مینمایم.

وکیل خانواده برای تنصیف اموال مرد

یکی از شروطی که امروزه در شروط ضمن عقد در سند ازدواج درج می گردد شرط تنصیف امواد مرد با زن میباشد . تنصیف اموال چیست این کلمه به معنای نصف کردن اموال و در اصطلاح به معنای تقسیم بر دو نمودن اموالی از مرد که در دوران زندگی مشترک بدست آورده با زن می باشد. از آنجایی که در قانون اسلام حق طلاق با مردان است قانونگذار برای حمایت از حقوق زنان و جلوگیری از طلاق بدون علت توسط مرد ، این شرط را در اسناد ازدواج قرارداد.

در این شرط مذکور در سند نکاحیه قید شده که چنانچه طلاق از جانب زوج و علت این درخواست طلاق ، سوء رفتار و معاشرت زوجه نباشد ، تمامی اموالی که در دوران زندگی مشترک توسط مرد بدست آمده با زوجه بالمناصفه تقسیم خواهد شد. بنابراین در چنین حالتی مردان براحتی و بدون علت همسر خود را طلاق نخواهند داد و یا در صورت این امر میباست دارایی خود را با شریک زندگی نصف نمایند.

وکیل خانواده در این موضوع نیز دفاعیات خوبی را میتواند برای موکل خود چه زن باشد و چه مرد ارائه نماید و این موضوع بسیار میتواند در پیروزی دعاوی طلاق موثر واقع گردد.

وکیل خانواده برای دعاوی جهیزیه

این دعوا نیز از دعاوی متداول در خصوص دعاوی خانواده محسوب می گردد. زمانی که زوجین قصد جدایی از یکدیگر را مینمایند سعی میکنند تمامی حقوق مالی و غیر مالی خود اعم از تمامی موارد فوق الذکر را تعیین تکلیف نمایند. که یکی از همین حقوق مشخص نمودن وضعیت لوازمی است که زوجه در هنگام ورود به زندگی مشترک ، به منزل مرد آورده.میدانیم که قاعده تسلیط حکم مینماید که هرکس نسبت به اموال خود تسلط داشته و هرگونه دخل و تصرفی در آن بنماید.

از جمله این اموال اثاثیه زندگی مشترک است بسیاری از این لوازم توسط زن و در ابتدای زندگی به منزل مشترک منتقل میگردد و عده دیگری از آن در طول دوران زندگی توسط مرد خریداری میشود در اینجا تشخیص و تفکیک مالکیت اموال بین زن و مرد گاهاً موجب اختلافاتی خواهد شد .لذا وکیل متخصص میتواند بسیار کمک کننده باشد.

وکیل خانواده برای اثبات زوجیت ، ثبت واقعه ازدواج ،فسخ نکاح

گاهاً پیش می آید که زوجین در خانه یا اماکن غیر رسمی اقدام به خواندن عقد دائم مینمایند و این موضوع در هیچ سندی ثبت و ضبط نمیگردد و تنها تعدادی شاهد برای مراسم عقد حضور خواهند داشت. اما پس از گذشت سالیان و با شروع اختلافات خانوادگی زن و مرد نسبت به تعهدات خود کوتاهی و تا جایی پیش رفته که وجود چنین رابطه ای را انکار و خود را از قید چنین تعهدی آزاد میکنند . در این مرحله هرکدام از زوجین که از این حادثه متضرر میگردند دنبال راهی برای اثبات وجود عقد نکاح و الزام طرف مقابل برای اجرای مسئولیتهای ناشی از آن خواهد بود و دقیقاً اینجاست که نقش یک وکیل خانواده مورد نیاز خواهد بود.

و از طرفی دیگر بسیار دیده شده که زن و مرد اقدام به ازدواج موقت نموده و در مدت صیغه زوجین دارای فرزند میگردند و از آنجایی که درصورت بارداری و بچه دار شدن در دوران عقد موقت قانونگذار والدین را ملزم به ثبت ازدواج رسمی نموده گاهاً یکی از آنان از این مهم سرباز می زند چرا که سابقه این رابطه را به فراموشی سپرده و دنبال رابطه جدیدی باشند . باز هم در این برهه شخصی که بیشترین ظلم در حق وی شده است میتواند از طریق وکیل دادگستری حقوق خود را مطالبه نماید.

در حضانت فرزندان

وکیل خانواده تهران

طبق ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی، حضانت، حق و تکلیف والدین است. همچنین، ماده ۱۱۷۱ قانون مدنی بیان می‌کند که در صورت فوت یکی از والدین، حضانت و نگهداری از فرزندان به عهده طرف دیگر می‌باشد.ماده ۴۳ قانون حمایت از خانواده نیز مشخص می‌کند که در صورت فوت پدر، حضانت فرزندان به مادر تعلق می‌گیرد، مگر اینکه دادگاه بر این باور باشد که مراقبت و نگهداری از فرزندان توسط مادر منافی مصلحت آن‌هاست.

طبق قانون، حضانت فرزندان تا سن ۷ سالگی به مادر و بعد از آن، حق حضانت فرزند پسر تا ۱۵ سالگی و فرزند دختر تا ۹ سالگی با پدر است. پس از سن ۱۵ و ۹ سالگی، فرزندان حق انتخاب زندگی با پدر یا مادر خود را دارند. وکیل خانواده در چنین شرایطی می‌تواند حق حضانت را از هر یک از والدین سلب کرده و مراقبت از فرزندان را به طرف مقابل بسپارد. وکیل این کار را با ارائه مدارک و در نظر گرفتن شرایط مورد نیاز قانونی انجام می‌دهد.

نتیجه‌گیری

وکیل خانواده نقش بسیار مهمی در دعاوی خانوادگی دارد. با داشتن تخصص و تجربه لازم، وکلا به موکلان خود در مسائل حقوقی خانوادگی کمک کرده و برای تحقق عدالت و دفاع از حقوق موکلین خود تلاش می‌کنند. صداقت، رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای و ارائه مشاوره حقوقی، از جمله وظایف مهم وکیل خانواده است.با تکیه بر همه این عوامل، وکیل خانواده به موکلان خود در رسیدگی به دعاوی خانوادگی کمک نموده و به دستیابی به نتیجه مطلوب کمک می‌کند. اگر شما نیز برای حل پرونده خانوادگی نیاز به کمک یک وکیل دارید، با کارشناسان و وکلای ما در ایران آرتا تماس بگیرید تا شما را یاری کنند.

5/5 - (14 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. شیوا

  سلام
  ما توی خانه عقد کردیم الان شوهرم قبول نمیکنه و رفته من یک وکیل خوب میخوام میتونید کمک کنید؟

  1. monaqwerty66

   سلام وقت بخیر
   ما میتونیم زوجیت شما رو در دادگاه اثبات کنیم در صورت تمایل تماس بگیرید

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره حقوقی رایگان 02191099035