امور ثبتی-گروه وکلای ایران آرتا

27 تیر 1402

بروزرسانی: ۵ مرداد ۱۴۰۲

4 دقیقه
بدون دیدگاه
106 نفر

امور ثبتی از جمله اموری است که در اداره ثبت اسناد و املاک و دفاتر زیر مجموعه این ادارات یعنی دفاتر اسناد رسمی و اداره ثبت احوال در جریان است.

امورثبتی از جمله تخصصی ترین امور حقوقی است که نیاز به اشرافیت کامل نسبت به قوانین ثبتی مختلف دارد که این تنها از عهده یک وکیل ثبتی خبره ساخته است چراکه امور ثبتی دارای بروکراسی زیاد اداری و ظرایف خاص خود میباشد .

صدور اجراییه های ثبتی در خصوص اسناد رسمی یکی از شاخه های امورثبتی است بطوری که اگر چنانچه شما قصد اجرای یک سند رسمی که در دفاتر اسناد رسمی به ثبت رسیده را داشته باشید ، نیازمند صدور اجراییه ثبتی است .

وکلای متخصص در امورثبتی در این حوزه تخصصی به شما کمک خواهند نمود تا از یک فرایند پر رفت و آمد و وقت گیر در دفاتر اسناد رسمی و اداره ثبت اسناد و املاک آسوده خاطر عبور کرده و از همه مهمتر آرامش خیال شما نسبت به صحت عملکرد این وکلا در امور ثبتی محوله میباشد.

تخصص ها در امور ثبتی:

۱-صدور اجراییه های ثبتی و ابلاغ آن به شخص متعهد یا بدهکار

۲-ثبت اسناد و املاک در دفاتر اسناد رسمی و اداره ثبت اسناد و املاک

۳-امور ثبت احوال شامل چهار واقعه ازدواج ، طلاق ، تولد و وفات

امور ثبتی

اجراییه در امور ثبتی:

اجراییه برگه ای است که تنها نسبت به اسناد رسمی قابل تنظیم و صدور بوده و متعهدله یا طلبکار در آن قید و مهلت پرداختی نسبت به شخص متعهد یا بدهکار در نظر گرفته می شود تا شخص اخیر آن را در حق شخص متعهدله یا طلبکار اجرا یا پرداخت نماید.

انواع اجراییه های ثبتی:

در امور ثبتی اجراییه های مختلفی وجود دارد از جمله اجراییه در خصوص 

۱-اسنادی که ثبت آن در دفاتر اسناد رسمی صورت میگیرد.

۲-اسناد ثبت شده در خصوص ازدواج و طلاق در دفاتر ثبت ازدواج و طلاق

۳-اسنادعادی که در حکم اسناد رسمی لازم الاجراست مانند چک اگر شما نیاز به شروع و پیگیری پرونده ثبتی خود دارید حتما از یک وکیل ثبتی مجرب در سه مورد اخیر کمک بگیرید تا خیالتان از هر جهت راحت باشد.

اجراییه های ثبتی در امور مربوط به چک :

چک یکی از اسناد تجاری است که چنانچه این سند بصورت قانونی در اختیار هر شخص باشد نشان از طبلکاری وی از صادرکننده میباشد و از چند طریق قابل مطالبه و پیگیری است 

یکی از این روشها ، مطالبه از طریق امورثبتی و اداره ثبت اسناد و املاک میباشد که با پرداخت هزینه صدور اجراییه و تشکیل پرونده ثبتی نسبت توقیف اموال بدهکار یا شخص متعهد اقدام میگردد.

اجراییه ثبتی در خصوص مهریه زن :

میدانیم که مهریه از حقوق زنان در اسلام است که بعنوان یک سند رسمی میزان و شرایط آن در دفاتر ازدواج و طلاق بعنوان یکی از امدرثبتی ،ثبت خواهد شد .

مهریه زن نیز به مانند چک از دو طریق قابل مطالبه از مرد میباشد.که یکی از آنها درخواست صدور اجراییه از سوی اداره ثبت اسناد و املاک (قسمت اجرا) است و دیگر روش ، مطالبه مهریه از طریق دادگاه خانواده و با خواسته مطالبه مهریه صورت خواهد گرفت .

البته در حال حاضر با وجود بخشنامه چگونگی رسیدگی به دادخواست مطالبه مهریه جدید در ابتدا بانوان یا وکلای آنان میبایست از طریق امور ثبتی و ادارات ثبت اسناد و املاک و بادرخواست صدور اجراییه ثبتی مهریه خود را مطالبه نموده و سپس در صورت عدم وجود اموال ثبت شده و شناخته شده برای متعهد ، نسبت به مطالبه مهریه از طریق دادگاه خانواده اقدام نمایند .

خواهان اکثراً قادر به پرداخت هزینه دادرسی این نوع دادخواهی بعلت تعداد بالای سکه ، نبوده و گاهاً نیاز به دادخواست اعسار همزمان با مطالبه مهریه را میطلبد.

امور ثبتی

نتیجه گیری

اقدامات یا امور ثبتی توسط یک وکیل ثبتی مجرب همانطور که در فوق گذشت ، باعث صرفه جویی در وقت ، انرژی ، هزینه و آرامش خیال در صحت انجام اقدامات و سرعت بیشتر در نتیجه گیری را بهمراه دارد . 

همانطور که در این نوشتار ذکر شد امور ثبتی اموری بسیار پیچیده و تخصصی است که حتی گاهاً بسیاری از دادورزان و مسئولین ثبتی و اجرایی مربوطه نیز اشرافیت کافی به قوانین موضوعه آن ندارند چه برسد به افراد عادی .

لذا انتخاب وکیل ثبتی متخصص و محول نمودن پرونده ثبتی به وی از زیرکانه ترین اقدامات یک موکل در جهت پیشبرد و سرعت انجام کار و صرفه جویی در هزینه و وقت خود میباشد.

4/5 - (4 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره حقوقی رایگان 02191099035