وکیل مهریه تهران⚖️-۰۹۰۳۸۶۴۰۷۷۵حق الوکاله اقساطی-گروه وکلای ایران آرتا

18 اسفند 1402

14 دقیقه
بدون دیدگاه
92 نفر

 وکیل مهریه کیست و چه خصوصیاتی دارد

وکیل مهریه شخصی از وکلای پایه یک دادگستری است که تخصصاً در امر طرح دعوا برای اخذ مهریه اقدام نموده و تمامی زوایا و احتمالات حقوقی و قانونی پیش رو را از قبل پیش بینی و راه حل مناسب در برابر هر پیش آمد ارائه خواهد داد. مهریه مالی است منقول یا غیرمنقول که از جانب مرد در هنگام خواندن صیغه عقد نکاح به زن تقدیم و یا بر ذمه او قرار خواهد گرفت. هر چیزی که ارزش مالی داشته باشد را میتوان بعنوان مهریه زن در نظر گرفت.

وکیل مهریه

چنانچه زوجین قبل از آنکه صیغه عقد نکاح بینشان جاری شود با یک وکیل خانواده باالاخص وکیل مهریه مشورت نمایند ، با تمامی زوایای تعیین مهریه و حق و حقوق ناشی از آن آشنا خواهند شد. علاوه بر خصوصیات عمومی یک وکیل دادگستری مانند وصف امانت داری و دلسوزی و در نظر گرفتن مصلحت موکل که میبایست تمامی وکلا آن را دارا باشند ، خصوصیات ویژه ای را نیز نسبت به تخصص خود باید دارا باشند.

از جمله این خصوصیات داشتن هوش و ذکاوت بالا و علم نسبت به تمامی قوانین مرتبط مانند قوانین حمایت خانواده و دیگر قوانین اجرایی مانند قانون اجرای احکام مدنی ، قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی و غیره خواهد بود.

انواع مهریه از لحاظ پرداخت در توضیحات وکیل مهریه

از لحاظ تعهد به پرداخت مهریه توسط مرد مهریه را به چند نوع میتوان تقسیم نمود.

  1. مهریه عندالمطالبه:

  2. مهریه عندالاستطاعه:

۱- مهریه عندالمطالبه حالتی است که موعد پرداخت مهریه به اختیار زن گذاشته شود به چنین حالتی عندالمطالبه گفته می شود بدین معنا که هر زمان زن اراده نمود آن مال تعیین شده را از مرد دریافت نماید. وکیل مهریه در این حالت با اخذ وکالت از خانم اقدام به مطالبه وجه یا مال معین بعنوان مهریه خواهد نمود. این حالت بهترین و راحت ترین حالت برای خانم ها است؛ چراکه به او این امکان را میدهد که هرزمان تصمیم گرفت ، این حق مالی خود را از همسرش مطالبه کند .بنابراین دادگاه خانواده یا اداره ثبت اسناد بی درنگ اقدام به محکومیت یا توقیف اموال او خواهد نمود.

۲- مهریه عندالاستطاعه به وصفی از پرداخت مهریه توسط مرد گفته می شود که ادای دین منوط به توانایی مالی مرد باشد . در واقع این زوجه است که باید توانایی مرد را در پرداخت مهریه اثبات نماید .در این حالت وکیل مهریه با حساسیت و ظرافت بیشتری پرونده مطالبه مهریه را پیگیری خواهد نمود چرا که او وکیل زوجه در پرونده بوده و از جانب او میبایست توانایی و استطاعت مرد را ثابت نماید بنابراین با راهنمایی و ارشاد صحیح زوجه ، باید ادله اثبات را بدست آورده و به دادگاه ارائه نماید و در اینجا وظیفه خانم است که با همکاری دقیق با وکیل ، ادله مورد نیاز وکیل مهریه را مهیا و در اختیار او قرار دهد.

لذا به شما توصیه میکنم اگر چنانچه در سند ازدواج شما مهریه بصورت عندالاستطاعه ثبت گردیده قبل از هرگونه نزاع و درگیری با همسر برای گرفتن مهریه و یا قبل از هرگونه اقدامی حتما با یک وکیل مهریه مشورت نمایید.

دو حالت فوق بیان گر نحوه پرداخت مهریه توسط مرد به همسرش می باشد اما در هر صورت چه مهریه بصورت عندالمطالبه و چه بصورت عندالاستطاعه باشد قبل از هرنوع تشنج در زندگی با همسر و قبل از مطالبه مهریه با وکیل مهریه با تجربه و متخصص مشورت نمایید چراکه در حال حاضر به طرق مختلفی می توان مهریه را مطالبه نمود اما اکثر مردم بدلیل عدم اطلاع از حقوق خود و رویه های قضایی قادر به تشخیص بهترین مسیر نخواهند بود .

یکی از معضلات امروزه زنان برای مطالبه حقوق مالی خود در زندگی زناشویی فرار از دین آقایان است که مشورت به موقع و انجام اقدامات اجرایی و حقوقی سریع توسط وکیل راه را برای فرار از پرداخت این حقوق خانمها خواهد بست.

انواع مهریه از لحاظ نوع مال در توضیحات وکیل مهریه

وکیل مهریه

  • سکه تمام بهار آزادی
  • سفرهای زیارتی
  • وجه نقد یا پول
  • اموال غیر منقول

سکه تمام بهار آزادی بعنوان مهریه

در این حالت که در اکثر موارد شایع میباشد خانواده دو طرف و در واقع عروس و داماد بعنوان طرفین عقد ، تعدادی سکه طلا به عنوان مهریه توافق میکنند . به نظر بهترین نوع مهریه از نظر خانمها همین نوع میباشد ؛ چراکه با تحولات بازار طلا و تورم روزانه موجود در کشور تجربه نشان داده که قیمت آن رو به فزونی است و بهترین گزینه برای خانمهاست. برای مطالبه سکه طلای تمام بهار آزادی تمامی مراجع مانند اداره ثبت یا دادگاهها قیمت روز پرداخت مهریه را در نظر گرفته و با استعلام از صنف طلا و جواهر قیمت آن را استعلام خواهند گرفت.

وجه نقد یا پول بعنوان مهریه

در این حالت زوجین معمولاً وجه رایج کشور را به عنوان مهریه قرار میدهند با توجه به کاهش ارزش پول ملی در طول سالهای پس از انقلاب انتخاب این گزینه زیاد مناسب به نظر نمیرسد البته از دید خانمها. هنگام مطالبه مهریه وجه نقد ، دادگاه یا اداره ثبت نسبت به محاسبه آن به نرخ روز مبادرت خواهند نمود اما با توجه به میزان تورم و کاهش قدرت خرید و کاهش ارزش پول ، مبلغ زیادی نخواهد بود .

نکته قابل توجه دیگر در این خصوص ارزش گذاری و محاسبه وجه نقد بر اساس تاریخ فوت مرد یا زن میباشد ؛ بدین صورت که در حالت سوالات مطروحه قبل در صورت فوت هریک از زوجین میزان مهریه وجه نقد تا نرخ روز فوت او محاسبه خواهد شد . برای مثال اگر چنانچه تاریخ عقد نکاح ۱۳۶۰ و تاریخ فوت مرد ۱۳۹۰ بوده اما خانم در سال ۱۴۰۲ اقدام به مطالبه مهریه خود نماید ، مهریه او به نرخ سال ۱۳۹۰ محاسبه خواهد شد. لذا در تمامی موارد فوق قبل از انجام هر نوع اقدامی حتماً با وکیل مهریه مجرب مشورت نمایید.

وکیل مهریه

سفرهای زیارتی بعنوان مهریه

از دیگر گزینه هایی که زوجین برای مهریه انتخاب مینمایند سفرهای زیارتی مانند حج تمتع یا عمره میباشد. در این حالت با توجه به اینکه این سفرها و یا هر نوع سفری ارزش مالی داشته و گاهاً نیازمند هزینه های زیادی نیز میباشد، میتوان آن را بعنوان مهریه قرار داد. اما مطالبه این نوع مهریه به چه صورت است؟

آیا دادگاه مرد را ملزم به انجام سفر زیارتی زن خواهد نمود یا صرفاً هزینه مالی آن را از مرد دریافت و به زن پرداخت می نماید؟ در توضیحات یک وکیل مهریه که دارای تجربیات فراوان در این زمینه است گفته خواهد شد که در این نوع مهریه تنها هزینه سفر زیارتی توسط استعلام از سازمان حج و زیارت استعلام، محاسبه و از اموال زوج برداشت و به زن داده خواهد شد.

اموال غیر منقول یا ملک بعنوان مهریه

این نوع از مهریه از دیگر انواع تعیین مال برای پرداخت مهریه خانم هاست بسیار دیده شده که در سند ازدواج مال غیر منقول مانند آپارتمان یا زمینی بصورت کلی و بدون مشخصات دقیق و ذکر پلاک ثبتی برای مهریه خانم تعیین میکنند. علم و تجربیات یک وکیل مهریه و وکیل ملکی بسیار میتواند مفید باشد؛چراکه اگر با مشورت دقیق او و بطور صحیح ملکی بعنوان مهریه در سند ازدواج ثبت گردد ، میتواند بهترین نوع مهریه باشد و اگر بدون مشورت با یک وکیل مهریه و نا آگاهانه ملکی بصورت کلی در ستد ازدواج درج گردد ، ارزشی نخواهد داشت و بدترین نوع تعیین مهریه خواهد بود.

وکیل مهریه-برای مطالبه مهریه به کجا مراجعه کنیم؟

همانگونه که در توضیحات قبل بیان شد ، طرق مختلفی برای مطالبه مهریه وجود دارد که اگر بدرستی انجام نشود ، تمامی اقدامات با شکست مواجه خواهد شد. سوالاتی در اینجا طرح خواهیم نمود و از شما می خواهیم در ذهن خود به آنها پاسخ دهید.

۱-خانمی قبل از آنکه مهریه خود را از همسرش بنماید فوت میکند آیا ورثه این خانم میتوانند مهریه او را از همسرش مطالبه کنند؟ اگر میتوانند چگونه و از چه طریقی؟ ۲- دومین سوال و فرض دوم اینکه اگر مردی قبل از پرداخت مهریه به همسرش فوت نماید چطور؟ آیا زن میتواند مهریه خود را بخواهد ؟ از چه کسی مطالبه کند و به چه طریقی؟ و سوالات بسیار گوناگون و متنوعی که میتوان طرح نمود و جویای پاسخ آن بود.

در جواب بسیاری از سوالات پیش آمده قطعا و حتما باید با وکیل مهریه و باتجربه مشورت نمایید چراکه پاسخ خیلی از سوالات شاید حتی در قانون یافت نشده و نیاز به مراجعه به متون و منابع معتبر فقهی باشد. و در بسیاری از فروض ، اختلافات حقوقی و نظرات مختلف حاکم میباشد که نیاز به بررسی دقیق دارد .

الف -مراجعه به اجراییات اداره ثبت اسناد و املاک

اولین و سریعترین روش ، مراجعه به اجراییات اداره ثبت اسناد و املاک برای مطالبه مهریه است و البته طبق دستورالعمل جدید ریاست محترم قوه قضاییه دادگاهها در صورت وجود شرایط ابتدا باید زوجه را برای مطالبه مهریه به اجراییات ثبت راهنمایی و از رسیدگی در دادگاه خود داری نمایند.

اما با سوالاتی که در پاراگراف قبلی طرح شد آیا در فرض آن سوالات نیز میتوان به اداره ثبت اسناد برای مطالبه مهریه مراجعه نمود یا خیر ؟ و در واقع آیا ورثه خانم فوت شده میتوانند مهریه خانم را علیه همسرش در اداره ثبت اسناد مطالبه نمایند ؟ ویا سوالات شبیه به این موضوع؟ اصلاً وظیفه و اختیارات اداره ثبت اسناد و املاک چیست؟

همگی میدانیم که سند رسمی نسبت به سند عادی داری اعتبار بیشتری است . حال علت آن چیست؟ اولین ارزش و یا بهتر بگوییم اولین مزیت اسناد رسمی نسبت به عادی ، اختیار و توانایی مراجعه به اجراییات اداره ثبت اسناد و به اجرا گذاشتن سند رسمی لازم الاجرا علیه متعهد آن میباشد. چرا که قانون و قوای حاکمه این اسناد را به رسمیت می شناسند و نیازی به اثبات صحت یا عدم صحت آن وجود نخواهد داشت. اما همین اسناد رسمی چنانچه مورد اختلاف چند نفر قرار بگیرد ، رفع اختلاف با دادگاه خواهد بود نه اداره ثبت چراکه اداره ثبت صلاحیت رسیدگی به اختلافات را نخواهد داشت و این از وظایف قضات دادگاه ها است.

حال شما تا قبل از مطالعه متون فوق به تفاوت رسیدگی در اداره ثبت و دادگاههای دادگستری توجهی نداشتید فلذا چنانچه با مراجعه به یک وکیل مهریه جویای حقوق خود باشید ، این اطلاعات را از زبان او خواهید شنید بنابراین میبینید که مراجعه به یک وکیل متخصص شما را از رفتن به بیراهه و صرف هزینه های گزاف و اتلاف وقت و عمر بازخواهد داشت .بنابراین در حالت اول مراجعه به اجراییات ، صرفاً مختص زمانی است که هیچ یک از اختلافات ذکر شده وجود نداشته و طرفین نیز در صحت و سلامت عقل و زنده باشند.

ب-مراجعه به دادگاه خانواده

وکیل مهریه

با توضیحات بند قبلی احتمالاً مطالب بند حاضر را پیش بینی خواهید کرد و شاید نیاز بیشتری به توضیح بیشتر نباشد اما لازم به تاکید است که در حالت عادی یعنی زمانی که زوجین هردو در قید حیات بوده و هیچ نوع مشکلی از لحاظ عقلی و دماغی نداشته باشند برای مطالبه مهریه ابتدا میبایست به اجراییات اداره ثبت اسناد مراجعه نموده و در غیر از این شرایط عادی ، چاره ای جز مراجعه به دادگاه خانواده و رفع اختلاف یا تنازع توسط قضات این دادگاه نخواهد بود. انتخاب وکیل مهریه متخصص و مجرب قطعاً برای افرادی که حساسیت بیشتری برای میزان موفقیت خود قائل هستند مفید فایده خواهد بود.

هزینه مطالبه مهریه و حق الوکاله وکیل مهریه

شاید اولین دغدغه ای که برای خانمها در مطالبه مهریه و قدم گزاردن در این مسیر وجود دارد میزان هزینه های مطالبه مهریه خواهد بود در این بخش دو نوع هزینه مورد سوال بانوان را که با آن مواجه خواهند بود بررسی و تبیین خواهیم نمود. اولین و ابتدایی ترین هزینه ، هزینه دادرسی در دادگاه  یا هزینه مطالبه در اداره ثبت و دیگر هزینه ، هزینه گرفتن وکیل مهریه و حق الوکاله اوست که به ترتیب مورد بررسی قرار میدهیم.

  • هزینه دادرسی مطالبه مهریه :

با توجه به توضیحات گذشته برای شروع مطالبه مهریه چه از طریق دادگاه و چه از طریق اداره ثبت اسناد ، وجود هزینه هایی متصور است که هرکدام از آنها معایب و مزایایی نسبت به یکدیگر دارند اگر چنانچه شما از طریق اجراییات اداره ثبت اسناد اقدام به مطالبه مهریه نمایید هزینه ای معادل نیم عشر یا یک بیستم میزان مهریه مورد مطالبه در نظر خواهد بود که البته این میزان در انتهای انجام امور اجرایی یعنی در هنگام مزایده و پرداخت وجه از بستانکار اخذ خواهد شد.

لذا این امکان خوبی برای بانوان در اخذ مهریه از این طریق است. البته ناگفته مشخص است که اقدام از طریق اجراییات بسیار سخت و طاقت فرسا و دارای بروکراسی اداری است که ممکن است هر خانمی را از ادامه مسیر منصرف نماید لذا بسیار بجاست در مطالبه از این طریق وکیل مهریه دخالت نماید.

اما چنانچه مشورت با وکیل مهریه شما را به طرح دادخواست در دادگاه خانواده سوق داده یا از خود وکیل بخواهید که برای شما اقدام به مطالبه مهریه نماید ، باید بدانید که هزینه دادرسی شروع و ارائه دادخواست به دادگاه خانواده معادل ۳/۵ درصد مبلغ مهریه مطالبه شده و در ابتدای امر باید پرداخت گردد. لذا اکثر خانم ها ناتوان از پرداخت آن خواهند بود و قطعاً باید به همراه دادخواست مطالبه مهریه درخواست اعسار از پرداخت هزینه دادرسی را نیز مطرح نمایند که البته در جای خود موضوع تخصصی و نیاز به گرفتن مشاوره از وکیل مهریه و یا دادن وکالت و سپردن کار به اوست.

  • هزینه حق الوکاله وکیل مهریه

از دیگر هزینه هایی که برای مطالبه مهریه بهتر است که خانمها تقبل کنند هزینه پرداخت حق الوکاله به وکیل مهریه خواهد بود .گرفتن وکیل مجرب برای این امر شما را از لحاظ آرامش خیال نسبت به انجام بهتر و دقیقتر و سریعتر پرونده تا رسیدن به نتیجه تامین خواهد نمود .از طرفی صرف هزینه نسبتاً اندک حق الوکاله گاهاً شما را از پرداخت خسارات ناشی از عدم آگاهی و علم و آشنایی با قوانین و رویه های قضایی خلاص خواهد نمود. میزان حق الوکاله وکیل مهریه در ابتدا بصورت توافق بین وکیل و موکل تعیین خواهد شد و در مرحله بعد برابر تعرفه حق الوکاله هر سه سال یکبار تعدیل میگردد تعیین و پرداخت می شود.

بسیاری از موکلین درخواست پرداخت حق الوکاله در انتهای کار را دارند. تعداد کمی از وکلا این درخواست را مورد اجابت قرار میدهند. چرا که مطالبه مهریه بسیار پر رفت و آمد و نیاز به اقدامات اجرایی و صرف وقت و هزینه های خاص خود و پرداخت مالیات حق الوکاله را داشته که بدون پرداخت حق الوکاله امکانپذیر نخواهد بود لکن با تمام این تفاسیر امکان مراعات حال موکل تا حدود زیادی وجود خواهد داشت .

شیوه و روش گروه وکلای ایران آرتا در اخذ و انعقاد قرارداد حق الوکاله مطالبه مهریه بدین صورت است که چنانچه مرد اموالی را داشته باشد که بتوان توقیف نمود ، مبلغی در ابتدای کار به میزان ۲۵ درصد حق الوکاله دریافت و پس از انجام ارزیابی و مزایده اموال و دریافت مبلغ نهایی ، مابقی حق الوکاله را وصول خواهند نمود اما چنانچه اموالی از مرد یافت نگردد ، تنها حق الوکاله مقطوعی که بسیار پایین تر از حق الوکاله عرفی است با زوجه توافق خواهد شد.

سخن آخر آنکه

مهریه حقی غیر قابل انکار برای خانمها در زندگی مشترک با همسرانشان میباشد که هیچ خللی جز بطلان عقد یا فسخ نکاح به آن راه نخواهد یافت و حتی در صورت عدم تمکین زن از مرد و یا حتی بالاتر از آن گاهاً خیانت زن به مرد باز هم پرداخت آن بر عهده مردان خواهد بود.

گروه وکلای ایران آرتا آماده ارائه مشاوره تلفنی و حضوری به تمامی عزیزان در استان تهران و کرج و انجام امور وکالت در این استانها نسبت به مطالبه مهریه شما بزرگوران خواهد بود . در انتهای این مقاله بیان میکنم دو مقاله دیگر گروه وکلای ایران آرتا را در خصوص گرفتن مهریه با وکیل پایه یک دادگستری و تعلق مهریه در صورت خیانت زن مطالعه بفرمایید.

5/5 - (5 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره حقوقی رایگان 02191099035