بهترین وکیل متخصص چک⚖️۰۹۰۳۸۶۴۰۷۷۵-گروه وکلای ایران آرتا

26 اردیبهشت 1403

بروزرسانی: ۴ خرداد ۱۴۰۳

13 دقیقه
بدون دیدگاه
66 نفر

آیا شما برای وصول وجه چک نیاز به یک وکیل متخصص چک دارید؟ اگر شما چک یا چکهایی دارید که صادرکنندگان آن به تعهد خود عمل نکرده و در روز سررسید چک موجودی حسابشان مکفی برای برداشت نیست قطعاً شما نیاز به یک وکیل متخصص چک دارید که با وی مشورت نموده و از طریق اقدامات قضایی وی ، مشکل خود را مرتفع نمایید. در ابتدا شما باید بدانید که چک چیست و ماهیت آن چگونه است ؟ آیا چک یک سند رسمی است یا عادی ؟ از قوانین چک جدید اطلاع دارید یا خیر؟ آیا بابت چک میتوان بصورت کیفری شکایت کرد؟ یا تنها بصورت حقوقی میتوان اقدام نمود؟

شرایط شکایت کیفری بابت چک بلامحل به چه صورت است؟ وکیل متخصص چک چه شخصی است و چه خصوصیاتی دارد ؟اینها و شاید سوالات دیگر میتواند در ذهن هر شخصی که با چک سروکار دارد تداعی گردد برای دریافت جواب این سوالات در این مقاله همراه ما باشید.

تعریف چک توسط وکیل متخصص چک

وکیل متخصص چک

وکیل متخصص چک گروه وکلای ایران آرتا در بیان تعریف چک عنوان نمودند: درست است که قانون تجارت چک را اینگونه تعریف کرده : ((چک نوشته‌ای است که به موجب آن صادرکننده وجوهی را که در نزد محال‌علیه دارد کلاً یا بعضاً مسترد یا به دیگری واگذار می‌نماید)) اما باید گفت چک یک سند است که بصورت یک فرم خاصی توسط بانک تنظیم و در اختیار افرادی که دارای حساب جاری هستند( البته در صورت درخواستشان) قرار خواهد داد تا بجای جا به جایی وجه نقد با پر نمودن فرم چک و امضاء آن به نام شخص دیگر به او اجازه برداشت وجه به همان میزان قید شده در برگ چک را بدهند.

در این میان کلمه محال علیه هر شخص حقیقی یا حقوقی میتواند باشد اما در عرف ، این بانک است که بعنوان محال علیه واسطه پرداخت وجه چک و ملزم به اجرای دستور صاحب حساب چک در پرداخت وجه به شخص ذکر شده در برگه چک بوده و کارمزد عملیات بانکی  را دریافت و از وجود وجه در حساب صاحب چک بهره های کافی را خواهند برد. در گذشته نه چندان دور تعداد چک های برگشتی نسبتاً افزایش چشمگیری پیدا کرده بود و این بعلت سازوکار ضعیف و پیش بینی نشده در تدوین قوانین مربوطه بود اما به مراتب این نواقص رفع شده و در حال حاضر بسیار راحتتر میتوان وجه چک را از صاحب حساب مطالبه و نقد نمود.

چرا که در قانون جدید چک مصوب سال ۱۳۹۷ تدابیر خاصی گنجانده شده که میتواند تا حدود زیادی بازدارندگی نسبت به عدم پرداخت صاحبان چک  داشته باشد .تدابیری مانند مسدودی تمام حسابها به محض برگشت خوردن چک و برداشت از تمام حسابها و همچنین سرعت بخشیدن به مطالبه وجه چک در دادگاه های حقوقی با محدود کردن آن تنها به صدور اجراییه.یعنی در اصل دیگر لازم نیست مالباخته ۶ماه تا یکسال و یا بیشتر در دادگاههای حقوقی و سپس تجدیدنظر اقدام به گرفتن حکم و سپس صدور اجراییه و سپس توقیف اموال بدهکار را بنماید بلکه قانون جدید تمامی دادگاهها را ملزم به تنها صدور اجراییه و توقیف سریع اموال نموده .

آیا چک یک سند رسمی است یا عادی-وکیل متخصص چک

وکیل متخصص چک

تمامی اسناد رسمی که متضمن دین یا بدهی یا انجام کاری به نفع دیگری است قابلیت اجرایی از طریق سازمان ثبت اسناد و املاک را دارد و سند رسمی سندی است که طبق قانون مدنی  در اداره‌ی ثبت اسناد و املاک و یا دفاتر اسناد رسمی یا در نزد سایر مأمورین رسمی در حدود صلاحیت آن‌هابر طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشند با این تعریف چک نمی‌تواند سند رسمی محسوب گردد چرا که تنها یک فرم چاپی است و توسط بانک صادر می‌گردد.

اما محتویات داخل سند چک را یک شخص عادی یا حقیقی تکمیل می‌نماید و این نشان می‌دهد که چک مشمول تعریف اسناد رسمی که در قانون مدنی ذکر گردیده نمی‌شود.و بر این مبناست که ماده ۲ قانون صدور چک سال ۱۳۵۵ این سند را تنها سندی در حکم اسناد لازم الاجرا دانسته و در واقع باید گفت چک سندی عادی اما در حکم اسناد لازم الاجرا بوده و میتوان از طریق ادارات ثبت اسناد و دفاتر اسناد رسمی نسبت به مطالبه وجه آن اقدام نمود.

مزایای استفاده از چک در انجام معامله در کلام وکیل متخصص چک

همانطور که گذشت با توجه به تاسیسات جدید قانون برای چک ، اعتبار این سند تجاری را نسبت به سالهای قبل از آن بیش از پیش نموده است یکی از مزیتهای این سند تجاری نسبت به سایر اسناد تجاری علاوه بر اصل عدم ایرادات و وصف تجریدی اسناد تجاری ، قابلیت طرح شکایت کیفری نسبت به این نوع سند می باشد.

دیگر مزیت این سند امکان استفاده از نهاد تامین خواسته بدون سپردن خسارت احتمالی است که البته منوط به رعایت مهلت ۱۵ یا ۴۵ روزه اخذ گواهی عدم پرداخت و مهلت ۶ ماهه طرح دادخواست مطالبه وجه چک یا درخواست صدور اجراییه میباشد.همانطور که ملاحظه می کنید طرح دادخواست چک رعایت نکات بسیار ریز و جزئی و کاربردی را میطلبد که عدم رعایت آنها ضررهای گاهاً جبران ناپذیری بهمراه خواهد داشت و نیاز به دخالت یک وکیل متخصص چک احساس میشود.

امکان شکایت کیفری چک بلامحل و شرایط آن

قوانین چک طی سالهای گذشته بسیار تغییر و اصلاح گردیده در یکی از این اصلاحات قانون صدور چک در سال ۱۳۸۲ ماده قانونی تدوین شده که شرایط شکایت کیفری چک بلامحل را دقیقتر از مقرره های قبلی توضیح داده است. وکیل متخصص چک در گروه وکلای ایران آرتا این مطلب را بدین گونه عنوان نمودند که :((بهتر است شرایطی را که نمی توان بصورت کیفری شکایت نمود را بیان کنیم اینطوری اگر موردی خارج از این موارد بود به معنای امکان شکایت کیفری بابت چک بلا محل خواهد بود این شرایط به ترتیب ذیل است:

 • صدور چک بصورت سفید امضاء

وکیل متخصص چک

چنانچه صادرکننده چک بدون تکمیل محتویات چک اعم از مبلغ ، تاریخ و اینکه صدور در  وجه چه کسی است  و غیره اقدام به امضاء برگ چک و تحویل آن به شخص دیگر نماید ، دارنده چنین چکی توانایی شکایت کیفری بابت این موضوع را نخواهد داشت. درخصوص چک سفید امضا نکات ریز و فنی حقوقی بسیاری وجود دارد که تنها از طریق مشاوره با وکیل متخصص چک یا اعطای وکالت به وی شما میتوانید نتیجه مطلوب بگیرید در غیر این صورت با چالشهای زیاد مواجه خواهید بود.

 • وصول وجه چک در متن چک منوط به تحقق شرطی باشد

گاهاً دیده شده که صادرکننده چک که این چک را در قبال انجام کاری به فردی میدهد پرداخت وجه آن را منوط به انجام تمام کمال تعهدات دارنده چک نموده این عمل دست دارنده را برای شکایت کیفری از صادرکننده چک کوتاه مینماید

 • در متن چک ذکر شود که چک صرفاً بابت تضمین انجام تعهد است

اگر صادرکننده در متن چک ذکر نماید که این چک صرفاً بابت تضمین حسن انجام کار میباشد و حق الزحمه خود را به گونه دیگری با دارنده توافق نماید  ، دارنده چک نمی تواند از صادرکننده ای که کار خود را با چک تضمین نموده اما به تعهد خود عمل نکرده بصورت کیفری شکایت نماید . در اینجا فرض دیگری وجود دارد که چنانچه دارنده چنین چکی که بصورت تضمینی است آنرا برگشت زده و اقدام به نقد نمودن آن نماید در صورت وجود شرایط خاص میتوان بصورت خیانت در امانت علیه دارنده شکایت نمود و البته در مورد موضوعات حقوقی و کیفری حتما با وکیل متخصص چک مشورت نمایید

 • هرگاه بدون قید مطلبی در چک ثابت شود پرداخت آن مشروط به انجام کاری یا تضمین قرارداد یا انجام تعهدی بوده

گاهی اوقات در متن چک هیچ چیزی در خصوص مشروط بودن یا بابت تضمینی بودن وجه چک ذکر نمیشود اما در محضر دادگاه و اظهارات و ادله و مدارک طرفین ثابت میشود که این چک بصورت توافق شفاهی طرفین مشروط به انجام کاری یا برای تضمین میباشد بنابراین در مورد این برگه چک نیز اقدامات کیفری امکان پذیر نخواهد بود در خصوص این نوع از چک ها که هیچگونه اثر فیزیکی مبنی بر مشروط بودن یا تضمینی بودن موجود نیست ، بار اثباتی مشکلی خواهد داشت که استفاده از تخصص و تجارب یک وکیل متخصص چک بسیار کارگشا خواهد بود.

 • در صورتی که ثابت گردد چک بدون تاریخ صادر شده و یا تاریخ واقعی صدور‌چک مقدم بر تاریخ مندرج در متن چک باشد.

این شرط نیز از جمله شروطی است که در صورت اثبات آن دارنده چنین چکی توانایی پیروزی و محکومیت صادرکننده به جرم صدور چک بلا محل را نخواهد داشت و در واقع شکایت کیفری سودی نخواهد بخشید. اما توضیح این شرط به این صورت است که گاهی صادرکننده تاریخ سررسید چک را به اختیار دارنده قرار میدهد در اینجا دارنده پس از چند ماه یا چند سال اقدام به تحریر تاریخ دلخواه و سپس اقدامات قانونی خواهد نمود.

اگر چنانچه چنین چکی منجر به صدور گواهی عدم پرداخت گردد و دارنده چک اقدام به شکایت کیفری صدور چک بلامحل نماید ،صادرکننده با اثبات موخر بودن تاریخ سررسید بر تاریخ کتابت متن چک موفق به مختومه نمودن پرونده و اخذ قرار منع تعقیب به نفع خود خواهد شد.

در قسمت اخیر امکان یا عدم امکان شکایت کیفری صدور چک بلامحل بررسی شد و مشخص گردید در صورت وجود هریک از پنج شرط فوق نمیتوان در شکایت کیفری نتیجه مثبت یا در واقع همان محکومیت صادکننده چک را صادر نمود ولی درصورت مهیا بودن تمامی شرایط میتوان او را محکوم به مجازات مقرر در قانون نمود.علاوه بر پنج شرط فوق شرایط دیگری که در واقع رعایت مهلت میباشد برای انجام شکایت کیفری مورد نیاز خواهد بود.که حتماً لازم است قبل از هر اقدامی از وکیل متخصص چک مشاوره و راهنمایی کافی اخذ گردد.

 • چنانچه در مهلت شش ماه از سررسید چک اقدام به اخذ گواهی عدم پرداخت شود

 • چنانچه در مهلت شش ماه از گرفتن گواهی عدم پرداخت طرح شکایت در دادسرا صورت گیرد.

قانون جدید چک با توضیح وکیل متخصص چک

در گفتگو با وکیل متخصص چک گروه وکلای ایران آرتا ، وی مقررات جدید و نکات کاربردی این قانون را بدین صورت بیان کردند: (( قانون چک سال ۱۳۵۵ چندین مرحله مورد بازبینی و اصلاحاتی قرار گرفت از جمله در سالهای ۱۳۷۲ و ۱۳۸۲ اما این اصلاحات بازدارندگی زیادی در خصوص پرونده های چک در دادگاهها و کاهش گواهی های عدم پرداخت و آمار آن ایجاد ننمود تا اینکه در نهایت در سال ۱۳۹۷ اصلاحات قانون چک در ۱۱ ماده قوانین اصلاح شده قبلی را مجددا بازنگری و اصلاح نمود و تدابیر خوبی جهت ضمانتهای اجرای بهتر اندیشیده شد .

تا جایی که حتی شیوه ای جدید در طرح دعوا در دادگاه که سرعت و روند رسیدگی به مطالبات چک را بهبود بخشید بنده چند مورد از تاسسیات جدید این قانون را برای شما عزیزان ذکر میکنم

 • تاسیس چک الکترونیکی

 • مسدودی تمامی حسابهای صادرکننده نزد تمامی بانکها

 • عدم افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت بانکی جدید

 • عدم پرداخت هرگونه تسهیلات بانکی یا صدور ضمانت نامه

 • عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی

تاسیسات جدید فوق عامل بازدارنده خوبی برای کاهش آمار چک های برگشتی و به تبع آن طرح پرونده در دادگاهها گردید و به اعتبار چک های اشخاص در معاملات افزود لذا  از این پس دارندگان چک با خیال راحتتر و اطمینان بیشتری از وکیل متخصص چک درخواست طرح دعوا در دادگاه را مینمایند. همانطور که در بالا ذکر شد یکی از  تاسیسات جدید در قانون اصلاحی سال ۱۳۹۷ روش جدید طرح دعوا در دادگاه است که صرفاً صدور اجراییه انجام میشود .در زیر امکانات یک وکیل متخصص چک را در طرح دعوای چک توضیح میدهیم.

سه روش شکایت توسط وکیل متخصص چک

در گذشته تنها دو نوع روش شکایت وجود داشت یکی طرح شکواییه کیفری به اتهام صدور چک بلامحل و آن هم در صورت وجود یکی از شرایطی که در خطوط قبلی بیان شد که بسیار سخت و تقریباً غیر قابل انجام بود و دومین شیوه مطالبه وجه چک در دادگاه حقوقی که مدت زمان زیادی را نیاز داشت در زیر دو روش قبلی و روش جدید را توضیح میدهیم به گونه ای که یک وکیل متخصص چک خارج از روشهای زیر اقدام به طرح دعوا نخواهد نمود.

 • شکایت کیفری صدور چک بلامحل

همانطور که این روش و شرایط آن را در بالا  توضیح دادیم ، با توجه به سختی احراز شرایط آن ، معمولا توسط یک وکیل متخصص چک به شخص موکل پیشنهاد نخواهد شد مگر در صورت کامل بودن شرایط اثبات جرم لذا این طریق شکایت از مراجع انتظامی و دادسرا شروع شده و تا مراجع عالی قضایی ادامه خواهد داشت.

 • مطالبه وجه چک در دادگاه حقوقی

این نوع مطالبه گری در دادگاه های حقوقی محل اقامتگاه صادرکننده چک یا محل بانک محال علیه صورت خواهد گرفت .وکیل متخصص چک این روش را در مواردی تجویز خواهد نمود که شرایط درخواست صدور اجراییه (طبق قانون جدید) وجود نداشته باشد .این شرایط در بخش بعدی کاملا توضیح داده خواهد شد تنها چیزی که در این بخش قابل توضیح است آنکه؛با طرح این دادخواست در دادگاه طبق سایر دعاوی حقوقی ، تعیین جلسه رسیدگی طبق تعیین اوقات دادگاه صورت خواهد گرفت و سپس به ماهیت دعوا با حضور صادرکننده و دارنده چک بعنوان خوانده و خواهان رسیدگی و حکم محکومیت صادرکننده یا بی حقی دارنده صادر خواهد شد.

پس از آن حق اعتراض ۲۰ روزه برای واخواهی در صورت غیابی بودن و ۲۰ روز دیگر برای تجدیدنظرخواهی درنظر گرفته خواهد شد و در نهایت پس از قطعیت حکم در دادگاه تجدیدنظر درخواست صدور اجراییه توسط خواهان صورت خواهد پذیرفت.لذا یک پروسه ۶ ماهه و بالاتر در روند رسیدگی باید تحمل نمود.

 • درخواست صدور اجراییه چک

وکیل متخصص چک

این روش که جدیدترین راه مطالبه مبلغ چک طبق قانون جدید میباشد ، توسط وکیل متخصص چک بخاطر مصلحت موکل از جمله سرعت رسیدگی و توقیف اموال و رسیدن به مبلغ چک استفاده خواهد شد. اما همانطور که ذکر شد این نوع درخواست دارای شرایط ویژه ای خواهد بود که به شرح آن خواهیم پرداخت.

شرایط درخواست صدور اجراییه چک توسط وکیل متخصص چک

 1. در متن چک وصول وجه آن منوط به تحقق شرطی نشده باشد.

 2. در متن چک قید نشده باشد که چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی است.

 3. گواهینامه عدم پرداخت بعلت دستور عدم پرداخت طبق ماده ۱۴ این قانون و تبصره های آن صادر نشده باشد.

این سه مقرره شرایطی است که در متن قانون ذکر گردیده اما از فحوا و روح قانون اینگونه نتیجه گیری میشود که وکیل متخصص چک برای اقدام به طرح چنین درخواستی نیاز به وجود شرایط دیگری نیز به شرح ذیل خواهد داشت.

 • ۴. گواهی عدم پرداخت توسط خود شخص خواهان دعوا

 • ۵.مطابقت امضای روی چک با امضای صاحب حساب در بانک

 • ۶.ارائه کدرهگیری در متن گواهی عدم پرداخت

در صورت نبود هریک از شش شرط فوق دادگاه اجراییه برای چک صادرنخواهد نمود و وکیل متخصص چک صرفاً از طریق مطالبه وجه چک در دادگاه حقوقی اقدام خواهد نمود.

 آخرین کلام

وکیل متخصص چک در گروه وکلای ایران آرتا یکی از بهترین وکلای کشور در زمینه تخصصی خود بوده که تمامی مطالب فوق در خصوص انواع دعاوی چک و اسناد تجاری ازجمله سفته را با اشرافیت کامل بررسی و پیگیری خواهد نمود در آخرین کلام به شما توصیه میشود اگر چنانچه چک یا سفته ای که در معاملات اخذ نموده اید شرایط لازم را برای مطالبه قانونی اسناد تجاری در دادگاه ندارد و یا در شرایط و حالتهای خاصی از بدهکار دریافت گردیده حتما با وکیل متخصص در این زمینه بصورت تلفنی یا حضوری مشاوره نموده و طرح دادخواست متناسب را به وی بسپارید.

5/5 - (2 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره حقوقی رایگان 02191099035