آیا در صورت خیانت زن مهریه به او تعلق میگیرد؟-۰۹۰۳۸۶۴۰۷۷۵-گروه وکلای ایران آرتا

5 شهریور 1402

بروزرسانی: ۱ دی ۱۴۰۲

14 دقیقه
بدون دیدگاه
660 نفر

گاهاً افرادی بصورت تلفنی یا حضوری برای مشاوره سوالاتی نظیر اینکه آیا در صورت خیانت زن مهریه به او تعلق میگیرد یا خیر ؟ میپرسند که میزان عدم آگاهی آنان نسبت به حقوق خانواده  مشخص میگردد . در پاسخ سوال فوق اینگونه میگویم :

آیا خانه ای که سند آن به نام شماست و یا پولی که در حساب شماست و یا طلبی را که از دیگری دارید در صورتی که خیانت کنید از دست میدهید ؟ خیانت زن یا مرد به یکدیگر یک امر کیفری است که ضرر و زیان مالی برای طرف مقابل بهمراه ندارد و صرفاً مشکلات روحی شدیدی را منجر خواهد شد . البته در پاره ای از مواقع مشکلات روحی و روانی بوجود آمده از عمل خائنانه طرف مقابل باعث ایجاد رفتارهای ناهنجاری میگردد که  به  زیانهای مالی منجر میگردد.

اما ماهیت این جرم مانند سرقت یا کلاهبرداری ضرر و زیان مالی نیست .از این رو طرف مقابل بغیر از مطالبه زیانهای معنوی هیچگونه جبران خسارتی از طرف مقابل نمیتواند اخذ نماید .بنابراین در اینجا باید گفت شخص خائن از لحاظ مادی مدیون طرف مقابل نخواهد شد و به تبع آن بدهی هایی که طرف مقابل به شخص خائن دارد با خیانت شخص دیگر تهاتر نخواهد گردید.

حکم خیانت زن به شوهر چیست؟

آیا در صورت خیانت زن مهریه به او تعلق میگیرد؟

سوال خیلی از افراد این است که حکم خیانت زن به شوهر چیست؟ آیا با ارائه یا اثبات این جرم میتوانیم مهریه به زن ندهیم ؟در ابتدا باید گفت که در قوانین جزایی یا منابع فقه اسلامی موارد متنوعی از خیانت که در واقع همان اعمال منافی عفت میباشد بیان گردیده.

در ابتدا به بررسی انواع این خیانت یا در واقع اعمال منافی عفت می پردازیم و سپس به بیان حکم این نوع اعمال چه از جانب زن و چه از جانب مرد خواهیم پرداخت.

انواع خیانت زن به شوهر و یا برعکس

 • خیانت زن از نوع اعمال منافی عفت دون زنا :

در واقع اعمالی مانند : تقبیل ،مضاجعه ، تفخیذ ، مساحقه و یا حتی کمتر از آن در زمره این جرائم میباشند. که یک سری از این جرایم حدی و تعدادی جرایم تعزیری محسوب میگردد.البته خیانت زن میتواند حتی خیلی کوچکتر و کمتر از موارد نامبرده باشد.صرف ارسال پیامک یا چت که مبین وجود روابط عاشقانه و خارج از عرف بین زن و مرد نامحرم است از مصادیق اعمال منافی عفت محسوب میگردد.

لذا گستره و شمولیت این جرم بسیار وسیع و قابل تحقیق و بررسی است.ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات بجز موارد حدی ، این اعمال را جرم انگاری نموده و تا ۹۹ ضربه شلاق بعنوان محکومیت در نظر گرفته.

 • خیانت زن از نوع اعمال منافی عفت از نوع زنا :

عمل زنا یعنی برقراری رابطه کامل مقاربت و یا در واقع عمل دخول چه به دستگاه تناسلی زنانه و یا رابطه دخول مقعدی. که در غیر این موارد همگی جرایم ، شامل اعمال منافی عفت غیر زنا میباشد. در اینجا این موضوع قابل بررسی است که جرم زنا یک جرم حدی است که در صورت غیر محصنه بودن تعداد ۱۰۰ ضربه شلاق حدی را بهمراه دارد.

و در صورتی که در شرایط احصان صورت گرفته باشد در صورت اثبات ، محکومیت رجم یا سنگسار جزء عواقب این موضوع جرم میباشد.لذا خیانت زن بصورت زنای محصنه شرایط سنگینی را برای او در پی خواهد داشت. شاید در اینجا بپرسید که احصان چیست و شرایط آن کدام است ؟

شرایط احصان و خیانت زن با زنای محصنه

باید بگوییم  شرایط احصان به معنای داشتن همسر قانونی و شرعی است بگونه ای  که شرایط روابط جنسی را برای طرف مقابل هر زمان که اراده کند ، بتوان فراهم دانست.

در واقع چنانچه مرد یا زن در دوره و زمانی که دارای همسر شرعی و قانونی هستند و شرایطشان به گونه ای است که میتوانند هر زمان که بخواهند با او نزدیکی نمایند ولی از طریق نامشروع اقدام به زنا نمایند ، به این زنا ، زنای محصنه گفته میشود و عمل مجرمانه  مرد یا زن را زنا در شرایط احصان گویند.

از آنجایی که در خطوط بالاتر بیان شد و اثبات روابط نامشروع یا اثبات خیانت زن را دشوار دانستیم اثبات شرایط احصان نیز به همان تناسب سخت و دشوار است بگونه ای که برای مرد یا زنی که صرفا متاهل باشد و در زمان تاهل اقدام به زنا نماید شرایط احصان و زنای محصنه به راحتی فراهم نیست.

لذا با کوچکترین عدم دسترسی آسان به روابط جنسی زناشویی شرایط احصان از بین خواهد رفت . فی المثل در دوران قاعدگی زن چنانچه مرد اقدام به زنا نماید شرایط احصان را برای او نمیتوان فراهم دانست و به این عنوان حکم سنگسار یا اعدام او را صادر نمود؛ چراکه مرد در دوران قاعدگی همسرش قادر به روابط جنسی با او نیست.

ویا مثلا چنانچه هرکدام از زوجین در مسافرت بوده و امکان داشتن روابط زناشویی تا مدتی ممکن نباشد هرکدام از آنان در صورت انجام زنا صرفا زنای ساده با صد ضربه شلاق را تحمل خواهد کرد و نمیتوان بر عمل ارتکابی او زنای محصنه و مجازات آن را بار نمود.

با عنایت به توضیحات ارائه شده باید گفت که خیانت زن با هریک از طرق فوق ، منجر به از بین رفتن حق زن برای دریافت مهریه نخواهد شد.

در صورت خیانت زن مهریه ساقط نمیگردد

مهریه  یک حق مالی برای خانم ها میباشد که با هرگونه جرمی از جمله خیانت زن اسقاط نمیشود چرا که این حق برای خانم و بر ذمه مرد قرار میگیرد.خیانت زن یا مرد یا هرشخصی ، یک جرم کیفری و در قانون مجازات اسلامی بعنوان روابط نامشروع یا اعمال  منافی عفت در حالات مختلفجرم انگاری شده که ما در این مقاله به بحث و جزییات و عناصر مادی و معنوی این جرم نمی پردازیم.

امروزه ، داخل سند ازدواج که یک سند رسمی است قسمتی مختص به توافقات مهریه در نظر گرفته شده و در واقع دو عقد متفاوت که عبارت از عقد نکاح که قراردادی غیر مالی و قرارداد مهریه که قراردادی مالی است در یک سند رسمی گنجانده شده است و از طرفی  تمامی اسناد رسمی لازم الاجرا از طریق مراجع ثبتی قابل پیگیری و صدور اجراییه میباشد. بنابراین علت مطرح کردن جرم خیانت زن صرفا جهت بررسی تاثیر پذیری مهریه از آن میباشد. که متوجه شدید که به هیچ وجه تاثیری در آن ندارد.

۳روش برای از بین رفتن مهریه

 • بذل

 • اقرار زن به دریافت مهریه

 • ابراء

 • فسخ نکاح قبل از نزدیکی

۱- بذل در واقع همان بخشش مهریه از طرف زن میباشد که امکان رجوع از آن و یا در واقع پشیمانی خانم و برگشتن از بخشیدن آن وجود دارد.

۲-دومین حالت بیان اقرار زن به دریافت مهریه معین میباشد بطوریکه که زن در دفاتر اسناد رسمی و یا حداقل با یک برگه سند اقرارنامه عادی ، اذعان مینماید که فلان مبلغ یا سکه و… مهریه را در تاریخ و ساعت فلان از شخص زوج دریافت نمودم و دیگر هیچ نوع حقی در خصوص مهریه نسبت به وی ندارم.

۳- ابراء در واقع ایقاع یکطرفه از جانب زن و بری کردن مرد از مهریه میباشد که در این نوع ، برگشتی از آن برای زن متصور نیست .

آیا در صورت خیانت زن مهریه به او تعلق میگیرد؟

امروزه متاسفانه با کثرت طلاق های توافقی  در دادگاه های خانواده مواجه هستیم و با توجه به نام فقهی این نوع طلاق که طلاق خلع و مبارات نامیده میشود ماهیت این نوع طلاق را هویدا مینماید.

چرا که این نوع جدایی بعلت کراهت زن از مرد و برعکس میباشد و از آنجایی که گذشت یا بذل مهریه میتواند نشان دهنده کراهت زن از مرد باشد (مهرم حلال ، جانم آزاد) بسیاری از قضات شرط صدور حکم طلاق خلع را در بذل یا ابراء مهریه از جانب زوجه قرار داده اند.

۴- در خصوص فسخ نکاح توضیحات زیاد و تخصصی فراوان لازم است که در این مقاله جایگاهی ندارد اما مختصراً اینکه تعدادی عیوب مرد  و تعدادی از عیوب خانمها باعث این حق برای طرف مقابل میگردد.

الف-عیوب مرد که حق فسخ برای زن بوجود می آورد

 • خصا
 • عنن
 • بیماری های روانی یا همان جنون

خصا در واقع همان اخته بودن است بطوری که مرد هیچگاه نتواند بچه دار شود .عنن یکی از بیماریهای مقاربتی مردان است که در واقع دستگاه تناسلی مرد قادر به انجام عمل نزدیکی نخواهد بود . این بیماری زمانی ایجاد حق فسخ برای زن مینماید که مرد حتی یکبار هم از اول زندگی قادر به دخول با آلت تناسلی خود نبوده باشد. و بیماریهای روانی یا جنون بطوریکه چنانچه از طریق معاینات پزشکی قانونی تایید گردد زن میتواند نسبت به فسخ نکاح اقدام نماید.

ب-بیماریهای زن که حق فسخ نکاح برای مرد بوجود می آید.

 • قرن
 • برص
 • جذام
 • افضاء
 • زمین گیری
 • نابینایی هر دو چشم

قرن در واقع وجود غضروف یا استخوان در راه دهانه رحم زن است  که باعث جلوگیری از دخول می شود .برص یا پیسی یک بیماری پوستی است که باعث لک های سفید بر روی پوست میگردد.جذام یک نوع بیماری عفونی است که باعث ضایعه های پوستی میگردد.افضاء از دیگر مشکلات خانمهاست و آن زمانی است که مقعد و مهبل او یکی گردد. زمین گیری و نابینایی از دو چشم عناوین  عامی است که نیاز به توضیح ندارد

بطوریکه چنانچه این عیب ها قبل از نزدیکی و عمل مقاربت بین زوجین باشد ، برای طرف مقابل حق فسخ نکاح را ایجاد میکند و البته لازم به ذکر است که دو بیماری عنن و جنون در مردان حتی اگر بعد از ازدواج هم بوجود بیایند باعث حق فسخ نکاح برای زن خواهد بود .

با تمام توضیحات فوق در صورت فسخ نکاح هیچ مهریه ای به زن تعلق نمیگیرد.لذا میبینیم که خیانت زن از موارد اسقاط حق مهریه نخواهد بود . لکن در خیلی از موارد مشاهده گردیده که خیانت زن باعث ترس او از شکایت کیفری مرد و تبعات هتک حیثیت حاصله از آن شکایت و تن دادن به بذل مهریه  و طلاق توافقی گردیده.

اما واقعا اثبات چنین جرایمی که هیچ مقامی اجازه تحقیق و تفحص در آن را ندارد به جز موارد خاص که بیان شد و تمامی سوگیری جامعه به سمت کتمان چنین جرایمی است کار بس دشوار و نفس گیری است که اکثر افراد جامعه از آن بی اطلاع هستند.

شرط تنصیف اموال مرد چیست؟

آیا در صورت خیانت زن مهریه به او تعلق میگیرد؟

ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران هرگونه شرط ضمن عقد ازدواج که با مقتضای ذات این عقد مخالف نباشد را صحیح دانسته .

لذا بواسطه سیاستهای حمایتی از حقوق زنان در جامعه اسلامی که طلاق را حق مرد دانسته و طی آن مرد میتواند  بصورت یکطرفه و هر زمان که اراده نمود اقدام به مطلقه نمودن همسر خود نماید ،

از چند سال قبل شرطی را در اسناد ازدواج گنجانده که در صورت درخواست طلاق از طرف مرد نصف اموال و دارایی وی که بعد از ازدواج و در دوران زندگی زناشویی کسب نموده با زوجه تقسیم گردد.

که البته این نوع تنصیف اموال دارای شرایطی است که در توضیحات بعدی ذکر خواهد شد.

خیانت زن و شرط تنصیف اموال مرد

درخصوص مهریه با توجه به توضیحات فوق متوجه شدیم که خیانت زن باعث اسقاط حق مهریه نخواهد بود اما در خصوص نصف شدن دارایی مرد که معروف به شرط تنصیف اموال و در قباله های ازدواج ذکر شده چطور ؟

آیا در صورت خیانت زن یا همان اعمال منافی عفت و روابط نامشروع زن شرط تنصیف اموال نیز در هنگام طلاق به زن تعلق میگیرد؟

در ابتدا باید عرض کنم که شرط تنصیف اموال مندرج در سند ازدواج صرفاً در جایی قابل استناد است که طلاق از جانب مرد بوده و علت این

درخواست طلاق از جانب مرد ، سوء رفتار و اخلاق و معاشرت زن و یا امتناع از وظایف زناشویی از جمله تمکین نباشد .

چرا که در صورت وجود هریک از این ناهنجاریها که اعمال و رفتار ناشایست زن باعث درخواست طلاق از ناحیه مرد شده باشد این حق را به زن نخواهد داد که اموال شوهرش با او تقسیم گردد.

البته مصادیق سوء معاشرت متفاوت میباشد و در جایی از قوانین بیان نگردیده .شاید بتوان مشکلات و بیماریهای روانی را نیز از دلایل قانع کننده مرد برای طلاق دانست که البته هم همینطور است.

از موارد دیگر سوء معاشرت شاید مواردی نظیر مشکلات جنسی و یا عدم باروری و بچه دار نشدن زن باشد که مرد را مجبور به دادخواست طلاق نماید.

عدم تمکین زن از مرد نیز همانطور که در بالا بدان اشاره شد ،از موارد دیگر توجیه کننده سوء معاشرت زن خواهد بود . در اینکه آیا تمکین عام دلیل سوء معاشرت است یا تمکین خاص ،باید قائل به تفکیک شد.

امروزه تمکین عام و خاص از قانوناً و عرفاً از وظایف زن در زندگی زناشویی است اما از طرفی میدانیم مقتضای ذات عقد ازدواج برقراری رابطه جنسی بعنوان تمکین خاص نیست و زوجه میتواند ضمن عقد

شرط نماید به این شرط به ازدواج دائم زوج در میآید که رابطه جنسی برقرار نگردد بنابراین شاید در مواردی نظیر این بتوان گفت که  عدم تمکین خاص سوء معاشرت نباشد.

اما در خصوص تمکین عام قاعدتاً اینگونه نخواهد بود و ترک منزل به مدت طولانی که منجر به نشوز خانم گردد قطعاً از مصادیق سوء معاشرت خواهد بود.البته  عدم تمکین عام و خاص بعنوان سوء معاشرت منصرف از مورد

اخیرالذکر و موردی است که زن بواسطه اعمال حق حبس تمکین نمینماید

بنابراین خیانت زن که قطعاً از مصادیق بارز سوء رفتار و خلاف شئونات زندگی زناشویی است منجر به اسقاط چنین حقی برای زن خواهد شد.

اما در این قسمت به راحتی نمیتوان جرائم منافی عفت را اثبات نمود .از آنجایی که ماده ۱۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری بیان نموده:

انجام هرگونه تعقیب و تحقیق در جرائم منافی عفت ممنوع است و پرسش از هیچ فردی در این خصوص مجاز نیست، مگر در مواردی که جرم در مرئی و منظر عام واقع شده و یا دارای شاکی

یا به عنف یا سازمان‌یافته باشد که در این صورت، تعقیب و تحقیق فقط در محدوده شکایت و یا اوضاع و احوال مشهود توسط مقام قضائی انجام میشود.

و در ادامه ، ماده فوق در تبصره های ۱و۲و۳ خود شرایط اثبات این جرائم را سختتر مینماید چراکه حتی درجاییکه شاکی وجود نداشته باشد و متهم راساً قصد اقرار داشته باشد قاضی را مکلف به دادن تذکر به متهم جهت پوشاندن این گناه مینماید.

وحتی قاضی را مکلف به دادن تذکر به شهود ،جهت عواقب شهادت کذب نموده که این نیز خود به نوبه خود مانعی بر سر اثبات خیانت زن و یا همان اعمال منافی عفت میباشد.

کلاً حقوق اسلام و به تبع آن نظام اسلامی ایران و قوانین موضوعه آن نسبت به حفظ حریم خانواده و پوشاندن جرایم خصوصی افراد تلاش زیادی را مینمایند و بررسی و تحقیق در چنین جرایمی را محدود به شرایط کاملا استثنایی نموده.

گذشته از بار حقوقی و کیفری خیانت زن یا مرد به طرف مقابل از لحاظ بعد روانشناختی نیز قابل بررسی است

که البته در این مقاله نمیگنجد لکن به همین میزان بسنده کنیم که واکاوی زن و مرد نسبت به اعمال طرف مقابل برای پیدا نمودن خیانت زن یا مرد خود اوضاع زندگی را هرچه بیشتر متشنج مینماید.

بسیاری از روانشناسان و جامعه شناسان و جرم شناسان اینگونه اعمال ناهنجار توسط افراد را در عوامل مختلف از جمله نارسایی های روانی و عوامل وراثتی و غیره میدانند.

نتیجه و سخن آخر

با توضیحات این مقاله از گروه وکلای ایران آرتا متوجه شدید که خیانت زن باعث اسقاط حق مهریه نبوده اما شرط تنصیف اموال مرد را از بین میبرد

لذا برای اینکه بهترین حالت ممکن برای پرداخت مهریه یا تنصیف اموال و یا راههای اسقاط این حقوق مالی را بیابید حتما از مشاوره حقوقی رایگان وکلای متخصص و مجرب در امور خانواده گروه وکلای ایران آرتا بهره ببرید .

مسائل خانوادگی از جمله مسائلی است که بیشترین چالش امروزه جامعه و افراد آن را بهمراه دارد و استفاده از تجارب متخصصین امر در حل معضلات خانوادگی به شما کمک خواهد نمود تا حقوق خود را بهتر از قبل شناسایی نمایید

این گروه مفتخر است که بصورت مشاوره آنلاین ۲۴ ساعته نسبت به رفع سوالات حقوقی شما عزیزان اقدام مینماید . با ما در تماس باشید.

 

5/5 - (11 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره حقوقی رایگان 02191099035